Subotica 90.7 MHz       Sombor 95.7 MHz       Novi Sad 90.0 MHz       Niš 102,7 MHz

U tijeku revizija teksta "Charta Oecumenica"

U tijeku revizija teksta "Charta Oecumenica"

Već neko vrijeme traje proces revizije teksta "Charta Oecumenica". Napisna kako bi služila ekumenskom putu svih Crkava Europe, Povelja se sada prerađuje u kontekstu dijaloga i zajedništva, s nadom da će ovo djelo promišljanja i ponovnog pisanja imati još veće sudjelovanje, izvještava "L`Osservatore Romano" u izdanju od 7. rujna.

“Charta Oecumenica” bila je plod dviju prvih europskih ekumenskih skupština, one u Baselu 1989. i one u Grazu 1997. godine. Konkretno, u Grazu je upućena preporuka europskim Crkvama da “izrade zajednički dokument koji sadrži prava i temeljne ekumenske dužnosti”. Potpisana u Strasbourgu 22. travnja 2001. od strane mitropolita Jérémiea, tadašnjeg predsjednika Konferencije europskih crkava (KEK), i kardinala Miloslava Vlka, tadašnjeg predsjednika Vijeća biskupskih konferencija Europe (CCEE), Povelja – kako je podcrtao ekumenist Reinhard Frieling – predstavlja “prvi zajednički tekst svih europskih Crkava nakon tisuću godina”.

Odmah se proširio, potpomognut desecima i desecima prijevoda na različite jezike, uključujući arapski i esperanto. Svih ovih godina Povelja je bila stalan izvor inicijativa, uvida, sastanaka i konkretnih obveza. Godine 2002., u liturgiji koju su te godine predložili KEK i CCEE za Tjedan molitve za jedinstvo kršćana, izričito je rečeno: “Kada se Crkve i kršćani u Europi obvežu na put pune suradnje kroz Charta Oecumenica, nada čovječanstva bit će ojačana.”

Dana 25. travnja 2002., tijekom govora sudionicima 10. simpozija europskih biskupa, Ivan Pavao II. je rekao da “Charta Oecumenica označava važan korak za povećanje suradnje između Crkava i kršćanskih zajednica. Molim Boga da nastavimo ovim putem sa sve većim povjerenjem i odlučnošću.”

Dana 20. kolovoza 2007., u pismu sudionicima treće europske ekumenske skupštine u Sibiuu, Benedikt XVI. je izričito podsjetio na važan trenutak “potpisivanja Charta Oecumenica u Strasbourgu 2001. godine”.

U zajedničkoj deklaraciji koju su 16. travnja 2016. u Lesvosu, u Grčkoj, potpisali papa Franjo, ekumenski patrijarh Carigrada Bartolomej i nadbiskup Atene i cijele Grčke Ieronim, osma točka “Charta Oecumenice” utvrđuje: “Pomirenje znači promicanje socijalne pravde unutar naroda i između svih naroda […]. Želimo zajedno doprinijeti humanom i dostojanstvenom prihvaćanju migranata, izbjeglica te onima koji traže azil u Europi.”

Dana 12. travnja 2021., na dvadesetu obljetnicu “Charta Eecumenica”, kardinal Angelo Bagnasco, tadašnji predsjednik CCEE-a, i vlč. Christian Krieger, tadašnji predsjednik KEK-a, potpisali su zajedničku deklaraciju koja je završila obvezom da će “jačati crkveno zajedništvo kroz zajedničku molitvu i djelovanje, nudeći svoju službu svijetu za promicanje pravde i mira”.

Kako bi Povelja dala značajan doprinos u povijesnom trenutku kroz koji prolazimo, pokrenut je i proces njezine revizije. Početkom 2024. godine tijela odlučivanja KEK-a i CCEE odobrila su prvi nacrt nove verzije koja je nešto duža jer se detaljnije bavi temama mira, zaštite stvorenog svijeta, prihvata migranata, odnosa Europe s ostatkom svijeta. Nadalje, dodano je i poglavlje o novim tehnologijama i digitalizaciji. Dok je prije tekst bio podijeljen u tri dijela (kerigma, ekumenizam, zajednička odgovornost u Europi), sada je podijeljen u četiri dijela (kerigma, ekumenizam, područja susreta, područja za zajedničko opredjeljenje u Europi).

Predloženih obveza, kojih je u Povelji iz 2001. bilo dvadeset i šest, sada ima pedeset i pet.

Sve prijedloge, komentare ili sugestije mogu se poslati na charta@cec-kek.be do 15. listopada. Tada će doći i do konačne izrade dokumenta i njegovog širenja.

9 rujna 2024

Koristimo kolačiće da bismo poboljšali vaše iskustvo. Nastavljajući posetu ove stranice prihvatate našu upotrebu kolačića. Politika privatnosti