Susret vjeroučitelja i Župnih Kateheta Srijemske Biskupije
Susret vjeroučitelja i župnih Kateheta Srijemske Biskupije je, nakon mnogo godina, organiziran u subotu, 25. studenog, u Rumi, prenosi portal Srijemske biskupije.
Vjeroučitelje i župne katehete je u prostorijama župe Uzvišenja sv. Križa dočekao domaćin, preč. Josip Ivešić, rumski župnik i generalni vikar Srijemske biskupije, zaželjevši im dobrodošlicu te izrazivši radost što je upravo njegova župa domaćin ovog važnog susreta, koji je upriličen nakon gotovo deset godina. Susret je započeo zajedničkom molitvom, a potom je srijemski biskup koadjutor mons. Fabija Svalina pozdravio vjeroučitelje i župne katehete. Zahvalio im se za sve što su učinili kroz protekla desetljeća u području svoga djelovanja. Također je kazao kako Srijemu fali vjeroučitelja i kateheta, te ja važno poticati i ohrabrivati i druge da se angažiraju.
Tema susreta bila je Radosti i nade, žalosti i teškoće vjeroučitelja i kateheta. Na tu temu su, svatko iz svoga kuta, govorili preč. Blaž Zmaić, dosadašnji povjerenik za školski vjeronauk Srijemske biskupije i Ana Hodak, vjeroučiteljica. Preč. Zmaić je naglasio kako je jako važno iskoristiti školski sat i biti kao predavač prisutan u školi. Kazao je kako je glede školskog vjeronauka mnogo više žalosti nego radosti, jer se položaj predmeta pogoršao, a smanjio se i broj učenika i vjeroučitelja u odnosu na vrijeme kada je predmet uveden u škole. Ono što dodatno otežava situaciju i utječe na broj vjeroučitelja je nemogućnost da svećenici s hrvatskim državljanstvom predaju u školama, a kojih je u Srijemu mnogo. Zmaić se osvrnuo na položaj predmeta unutar školskog sustava, bez obzira na konfesionalnu pripadnost, te kazao kako je ključni problem što ne postoje sastanci na višim razinama koji bi mogli dovesti do nekih poboljšanja, te kao veliki problem istaknuo nemogućnost stalnog zaposlenja za vjeroučitelje već desetljećima. Na položaj katoličkog vjeronauka također utječe podizanje potrebnog broja djece za organiziranje nastave. Iznio je zapažanje kako je položaj vjerske nastave u posljednje vrijeme znatno pogoršao te izlaganje završio pitanjem: „Što nam je činiti?“
U nastavku je Ana Hodak govorila na temu susreta iz perspektive vjeroučitelja laika. Spomenula je nekoliko konkretnih poteškoća s kojima se susreću vjeroučitelji u Srijemu. Prije svega to je nedostatak udžbenika, priručnika i nastavnih materijala, nemogućnost stručnog usavršavanja, međusobna nepovezanost vjeroučitelja u Srijemu, te se nadovezala na preč. Zmaića glede položaja vjeronauk u obrazovnom sustavu i odnos škole prema vjeroučitelju vjerskoj nastavi. Kazala je kako sve ove teškoće utječu na motiviranost i kvalitetu rada vjeroučitelja od kojega se puno očekuje, prije svega da okupi, zadrži, motivira i zainteresira učenike. Zaključila je kako je to teška zadaća za vjeroučitelja koji se osjeća usamljeno i napušteno bez pomoći i podrške kolega i Crkve.
Vjeroučteljlica je kazala kako je pored svih teškoća ovaj posao lijep i dragocjen, jer su upravo vjeroučitelji često ti koji su prvi navjestitelji vjere mnogim svojim učenicima. Osobita je radost za jednog vjeroučitelja kada vidi kako njegovi učenici žive Evanđelje koje im je naviješteno, te dodala da, iako je teško raditi u malim i mješovitim grupama, to ponekad i prednost, jer su djeca slobodnija i otvorenija, te se lakše dolazi do povratnih informacija.
Nakon izlaganja uslijedila je rasprava i razmjena iskustava. Govorilo se o brojnim konkretnim problemima s kojima se susreću vjeroučitelji i katehete. Ponuđena su rješenja za neke, a neka pitanja su ostala otvorena s ciljem njihovog rješavanja u skorije vrijeme, koliko je u nadležnosti Srijemske biskupije. Dogovoreno je da vjeroučitelji i katehete ne smiju više biti zapostavljani te da će se slični susreti i stručni skupovi u budućnosti češće organizirati, a vjeroučitelji i katehete će se povezati, kako bi jedni drugima bili podrška u radu.
Susret je zaključen pohodom crkvi te zajedničkim ručkom.
27 studenoga 2023