Praznik hrvatske zajednice: 20 godina od prvih izbora HNV-a
Svečanom akademijom, održanom 15. prosinca u Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici, obilježen je praznik hrvatske zajednice u Republici Srbiji – Dan izbora I. saziva Hrvatskog nacionalnog vijeća u Republici Srbiji. Kako je istaknuto, riječ je o povijesnom događaju od iznimne važnosti za hrvatsku zajednicu koji se dogodio na današnji dan prije punih 20 godina.
Događaju su, među ostalima, prisustvovali zastupnik u Europskom parlamentu Karlo Ressler sa suradnicima, narodni zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srbije Mirko Ostrogonac, generalni konzul Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Subotici Velimir Pleša sa suradnikom, savjetnik za obavljanje gospodarskih poslova i poslova manjina u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Republici Srbiji Nikola Bajić, zamjenik pokrajinskog tajnika za kulturu, javno informiranje i odnose s vjerskim zajednicama Goran Kaurić, načelnik Općine Ivankovo Marko Miličević, članica Gradskog vijeća Grada Subotice zadužena za područje kulture i obrazovanja Milanka Kostić, član Gradskog vijeća Grada Sombora zadužen za područje ruralnog razvoja Srđan Savić, predsjednik Mladeži Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Marin Piuković, ravnatelj Novinsko-izdavačke ustanove „Hrvatska riječ“ Ladislav Suknović i uime Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Josip Bako.
Predsjednica HNV-a Jasna Vojnić u svom je govoru navela kako „u ovih 20 godina nisu svakom od nas prioriteti bili jednaki i nije se uvijek napredovalo istim tempom, ali sigurno je svatko doprinio onako kako je u tom trenutku smatrao da je najbolje za našu zajednicu i kako su okolnosti to dopuštale“.
„U 20 godina kroz obrazovanje na hrvatskom jeziku prošlo je više od 3000 djece, napravili smo kontinuitet od jaslica do lektorata, osigurali stručna usavršavanja, izvannastavne aktivnosti djece, preveli sve udžbenike… za obrazovanje preduvjete imamo. Osnovali smo Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata, održali 40-tak udruga kulture koje su i danas aktivne, organizirali 300 manifestacija godišnje, imali bogatu nakladu – preduvjete za očuvanje kulture smo stekli. Rad NIU 'Hrvatska riječ' smo profesionalizirali, unaprijedili tjednik, uveli podliske, podigli kapacitet RTV-a – preduvjete za informiranje smo izborili. Izgradili i očuvali građevine i jezgre u Subotici, Petrovaradinu, Beogradu, Vajskoj, Monoštoru, Sonti, Somboru, Srijemskoj Mitrovici, Banatu – decentralizirali smo rad i osigurali dom u svakoj zajednici gdje Hrvati žive“, rekla je Vojnić. Sada kada su preduvjeti ostvareni, kako je dodala, „za rast zajednice smo jedino mi potrebni“. „Umrežavanje, jačanje, podizanje kvalitete mora nam sada biti prioritet“, rekla je Vojnić.
Tradicionalno, dodijeljena su i tri godišnja priznanja HNV-a. Priznanje „Ban Josip Jelačić“ za društveni rad u hrvatskoj zajednici postumno je dodijeljeno kulturnom djelatniku i aktivistu Petru Pifatu (1982. – 2022.), a priznanje su primili Petrova supruga Vesna i sin Eugen.
Priznanje „Dr. Josip Andrić“ za doprinos hrvatskoj kulturi dobila je književnica, jezikoslovkinja i sveučilišna profesorica iz Petrovaradina Jasna Melvinger, dok je priznanje „Pajo Kujundžić“ za doprinos obrazovanju na hrvatskom jeziku pripalo Udruzi „Naša djeca“ iz Subotice. Uime udruge nagradu su primili Nevenka Tumbas, Ana Čavrgov i Mihajlo Skenderović.
Na svečanosti je pročitan govor ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Republike Srbije Tomislava Žigmanova, a prisutnima se obratio i zastupnik u Europskom parlamentu Karlo Ressler.
Žigmanov je u govoru zahvalio svima koji su pomogli izgradnju hrvatske manjinske samouprave u protekla dva desetljeća, onima koji su nas, kako navodi, „učili ustrajnosti i posvećenosti u radu i svjedočili da predanost vrijednostima ne smije imati alternativu“. Ocijenio je i da je „malo toga bilo lako i jednostavno ostvariti“.
„Na nama je da sve spomenuto nasljedujemo, da se s ostvarenim ne mirimo nego da naša postignuća razvijamo i obogaćujemo, da bi oni koji dolaze iza nas mogli živjeti bolje. Mladi, a u novom sazivu HNV-a čak je sedam vijećnika mlađe od 35 godina, vi ste nam pred očima stalno, naša odgovornost i naše djelovanje počivaju na osiguranju vaših perspektiva.“, naveo je Žigmanov.
Karlo Ressler je u svojem govoru kazao kako će Hrvatska uvijek biti uz Hrvate u Srbiji te dodao kako će na sutrašnjoj sjednici hrvatske Vlade biti donesena odluka o dodatnim financijskim sredstvima za projekt Hrvatske kuće u Subotici. Ressler je naveo i da hrvatska zajednica, kao snažan europski glas u Srbiji, može pridonijeti unaprjeđenju zaštite manjinskih prava tijekom procesa pristupnih pregovora Srbije s EU.
U povodu današnjeg praznika i 20. godišnjice HNV-a, čestitku hrvatskoj zajednici uputio je i predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić.
Na akademiji je prikazan i kratak film o važnijim događajima koji su obilježili proteklih 20 godina djelovanja Vijeća, dok su u kulturno-umjetničkom dijelu programa sudjelovali: Komorni sastav HGU „Festival bunjevački pisama“, djeca iz hrvatskih vrtića „Marija Petković – Sunčica“ i „Marija Petković – Biser“, vokalna solistica Marija Kovač, Josip Francišković i Ansambl „Biseri“.
U okviru posjeta hrvatskoj zajednici zastupnik u Europskom parlamentu Karlo Ressler u pratnji suradnika posjetio je i sjedište HNV-a gdje je vodstvo hrvatske zajednice na čelu s predsjednicom HNV-a Jasnom Vojnić s gostima održalo sastanak na kome je predstavljeno djelovanje krovne institucije Hrvata u Republici Srbiji te izazovi i prilike s kojima se suočavaju.