Papa u podnevnom nagovoru: Gospodina valja tražiti , a ne ustaliti se u vjeri koju čine navike
Isusov susret s prvim apostolima, odnosno nedjeljno evanđelje bila je tema nagovora Svetog Oca uoči podnevne molitve Anđeoskoga pozdravljenja, 14. siječnja 2024. u kojem je naglasio za njega tri bitne riječi: tražiti, boraviti i objaviti. Taj susret i nas poziva da se prisjetimo svoga prvog susreta s Kristom, jer svatko je to imao u nekoj svojoj dobi – bilo kao dijete, adolescent, mlad čovjek ili već odrastao.
Treba obnoviti radost toga prvog susreta i nastavljanja življenja s Isusom, pozvao je papa Franjo jer to znači biti i njegov učenik, a prema današnjem evanđelju iz toga se mogu izvući tri riječi: tražiti, boraviti i objaviti. O prvotnome 'tražiti' Isusa, Papa je naveo dvojicu apostola koji su zahvaljujući Ivanu Krstitelju, počeli pratiti Isusa koji im je izrekao svoje prve riječi koje izgovara u Evanđelju: 'Koga tražite?' On traži osoban pogled svakoga od nas u našu nutrinu kako bi istražili želje koje nosimo u srcu.
Gospodin ne želi od nas stvarati prozelite, ne želi površne 'foloverse', nego ljude koji se preispituju i dopuštaju da ih njegova Riječ izazove. Stoga, da bismo bili Isusovi učenici, moramo ga prije svega tražiti, prije svega tražiti ga, te imati otvoreno srce koje je u traženju, a ne da je zasićeno ili zadovoljno.
O drugoj riječi 'boraviti' poručio je da biti i ostati s Gospodinom je najvažnije za svakog njegovog učenika, a mi smo njegovi učenici u onoj mjeri u kojoj mu se vraćamo, slušamo njegovu Riječ, razgovaramo s njim u molitvi, slavimo ga, ljubimo i služimo u našoj braći, rekao je Papa uz konstataciju da vjera nije teorija, već susret. Odlazimo vidjeti gdje to Gospodin boravi kako bi smo mi boravili s Njime. O trećoj, zadnjoj riječi - 'objaviti' - Sveti je Otac istaknuo da su i srca dvojice učenika bila puna radosti nakon tog snažnog susreta s Isusom, te su osjetili odmah potrebu izreći drugome taj primljeni dar, a što Andrija potom i čini prenoseći svome bratu Petru: „Našli smo Mesiju!' Na kraju je rekao: Imi se danas sjećamo našeg prvog susreta s Gospodinom, ali se isto tako i pitamo:
Jesmo li još uvijek učenici zaljubljeni u Gospodina? Tražimo li Gospodina ili smo se ustalili u vjeri sazdanoj od navika? Ostajemo li s Njime u molitvi? Znamo li s Njime šutjeti? I na kraju, osjećamo li potrebu podijeliti tu ljepotu svoga susreta s Gospodinom? Marijo presveta, prva učenice Isusova, daj nam želju potražiti ga, želju boraviti s Njime i želju naviještati ga.
Nakon izmoljene podnevne molitve 'Anđeo Gospodnji', u svome je apelu Papa pozvao: Ne zaboravimo moliti ni za žrtve odrona zemlje koji se dogodio u Kolumbiji i prouzročio brojne žrtve. I ovaj je put pozvao na 'nezaborav' prema svima koji doživljavaju okrutnosti rata posvuda u svijetu, a posebno u Ukrajini, u Palestini i u Izraelu. S početkom 2024. godine poželjeli smo jedni drugima mir, no oružje je nastavilo i ubijati i uništavati, zavapio je Sveti Otac i pozvao na molitvu za one koji imaju moć nad tim ratnim sukobima da razmisle o tome kako rat nije način za rješavanje sukoba, jer on samo dalje sije smrt među civilima i uništava gradove i infrastrukturu.
Ne zaboravimo ovo, rat je sam po sebi zločin protiv čovječnosti. Narod treba mir. Svijet treba mir. Čuo sam prije nekoliko minuta na televizijskom programu oca Faltasa, vikara katedrale u Jeruzalemu, koji je govorio o odgoju za mir. Moramo odgajati za mir. Jasno je da još nismo u cijelom čovječanstvu s takvim obrazovanjem koje će zaustaviti svaki rat. Uvijek molimo za tu milost 'odgoja za mir'.
15 siječnja 2024