Subotica 90.7 MHz       Sombor 95.7 MHz       Novi Sad 90.0 MHz       Niš 102,7 MHz

Papa u džamiji Istiqlal pozvao na izgradnju otvorenih društava koji štite od opasnih fundamentalizama

Papa u džamiji Istiqlal pozvao na izgradnju otvorenih društava koji štite od opasnih fundamentalizama

Treći dan apostolskog putovanja u Aziju i Oceaniju Papa je započeo 5. rujna međureligijskim susretom u najvećoj džamiji u jugoistočnoj Aziji Istiqlal u Jakarti.

Svetom Ocu je dobrodošlicu izrazio veliki imam dr. Nasaruddin Omer. Zajedno su posjetili i „Tunel prijateljstva”, odnosno podzemni prolaz koji povezuje džamiju s katoličkom katedralom Uznesenja Blažene Djevice Marije. Značajan je trenutak bio i potpisivanje Zajedničke deklaracije Istiqlal 2024., u kojoj se poziva na promicanje vrijednosti zajedničke svim religijskim tradicijima kako bi se „porazila kultura nasilja i ravnodušnosti” i promicalo pomirenje i mir.

U svom obraćanju Papa je zahvalio velikom imamu na njegovoj toplini i gostoprimstvu. Istaknuo je imamove riječi kako je to mjesto bogoslužja i molitve „velika kuća za čovječanstvo“ gdje ljudi mogu odvojiti vrijeme da se prisjete „čežnje za beskonačnim“ koje nosimo u srcima te potrebe traženja susreta s božanskim i za iskustvom radosti prijateljstva s drugima.

Papa je odao priznanje „velikom daru“ Indonežana u njihovom radu na promicanju „dijaloga, međusobnoga poštovanja i skladnog suživota između religija i različitih duhovnih senzibiliteta“. Povijest džamije svjedočanstvo je tih nastojanja, napomenuo je Papa, podsjetivši da ju je projektirao upravo kršćanski arhitekt Friedrich Silaban. Neka svakodnevno njeguju taj dar, pozvao je Sveti Otac, „kako bi vjerska iskustva bila referentne točke za bratstvo i miroljubivo društvo“.

Nadalje „Tunel prijateljstva“ koji povezuje džamiju i katedralu također predstavlja „rječiti znak“. Ne samo da su dvije bogomolje okrenute jedna prema drugoj, već su povezane jedna s drugom omogućavajući susret, dijalog i istinsko iskustvo bratstva. Neka svatko od nas na duhovnom putu „hoda u potrazi za Bogom i pridonese izgradnji otvorenih društava, utemeljenih na uzajamnom poštovanju i međusobnoj ljubavi, sposobnih zaštititi od krutosti, fundamentalizma i ekstremizma, koji su uvijek opasni i nikada se ne mogu opravdati“, naglasio je papa Franjo.

Jedan zajednički korijen svim vjeroispovijestima jest „potraga za susretom s božanskim, žeđ za beskonačnim koje nam je Svevišnji stavio u srca, potraga za jednom većom radosti i za životom jačim od bilo kakve smrti, koja pokreće naše životno putovanje i potiče nas da iskoračimo iz sebe kako bismo susreli Boga“. Gledajući dublje u svoje živote, u svjetlu te zajedničke čežnje, možemo primijetiti kako smo svi braća i sestre, „svi hodočasnici, svi na putu prema Bogu, mimo onoga što nas razlikuje“, poručio je Papa.

Isto tako je istaknuo važnost očuvanja prijateljskih veza, usredotočujući se na ono što nas ujedinjuje usred bogastva naše različitosti, dok „zajedno tražimo istinu“. Možemo međusobno učiti od drugih vjerskih tradicija i okupljati se kako bismo se susreli u našim ljudskim i duhovnim potrebama, napomenuo je. Možemo nadalje zajedno težiti istim ciljevima, kao što su zaštita ljudskog dostojanstva, pomoć siromašnima, i promicanje mira.

Poticanje vjerskog sklada za dobrobit čovječanstva naš je zajednički poziv, zaključak je Svetog Oca. Vodeći se time, moguće je zajedno odgovoriti na krize, ratove i sukobe koji nanose tolike patnje, „nažalost ponekad uzrokovane manipulacijom vjere“, primijetio je Papa. „Ako je istina da ste dom najvećeg rudnika zlata na svijetu, znajte da je najdragocjenije blago odlučnost da se razlike mogu uskladiti slogom i uzajamnim poštovanjem, umjesto da budu uzrok sukoba… Neka svi umjesto toga budu zadivljeni snom o slobodnom, bratskom i miroljubivom društvu i čovječanstvu!”, zaključio je Papa, a prenosi Vatican News.

6 rujna 2024

Koristimo kolačiće da bismo poboljšali vaše iskustvo. Nastavljajući posetu ove stranice prihvatate našu upotrebu kolačića. Politika privatnosti