Papa: Neka u Mjanmaru utihne oružje i započne iskreni dijalog za postizanje mira
U podnevnom nagovoru nakon molitve Anđeoskoga pozdravljenja, papa Franjo je svoje misli upravio zemljama razdiranima ratom, s posebnim pogledom na tu državu jugoistočne Azije i njezino stanovništvo koje pati zbog borbi, a osobito na najranjivije: djecu, starije osobe, bolesne, izbjeglice, među kojima one iz naroda Rohingya. Ponovno je potaknuo na molitvu za Ukrajinu, Palestinu, Izrael, Libanon, Sudan, piše Vatican News.
Dijalog i uključenost nužni su koraci za postizanje mira. Tako je papa Franjo u pozdravima nakon molitve Anđeoskoga pozdravljenja u Nedjelju Krista Kralja ponovno potaknuo vjernike okupljene na Trgu svetoga Petra da ne odvraćaju pogled s onih koji trpe zbog posljedica sukoba. Sukoba poput onoga koji muči Mjanmar koji sutra, 25. studenoga, obilježava godišnjicu prvog prosvjeda sveučilištaraca 1920. godine.
Mijanmar sutra slavi nacionalni praznik u znak sjećanja na prvi studentski prosvjed koji je zemlju potaknuo prema neovisnosti i u perspektivi mirnoga i demokratskoga razdoblja koje se još danas teško ostvaruje. Izražavam svoju blizinu čitavom stanovništvu Mjanmara, osobito onima koji pate zbog borbi koje su u tijeku, a posebno najranjivijima: djeci, starijim osobama, bolesnima, izbjeglicama, među kojima i iz naroda Rohingya. Svim uključenim stranama upućujem snažan apel da utišaju oružje i započnu iskreni, uključivi dijalog koji može osigurati trajan mir.
Posebno pozdravljajući hodočasnike koji su u Rim stigli s Malte, iz Izraela, Slovenije i Španjolske, te iz Mostarsko-duvanjske i Trebinjsko-mrkanske biskupije, Papa je ponovno uputio stalni poticaj na molitvu za postizanje mira u napaćenoj Ukrajini, Palestini, Izraelu, Libanonu i Sudanu.
26 studenoga 2024