Papa na misi otvaranja redovne opće skupštine Sinode: Isus želi Crkvu koja riskira s njim
Papa Franjo je na spomendan sv. Franje Asiškog u srijedu, 4. listopada, u homiliji na svetoj misi s novim kardinalima i kardinalskim zborom na Trgu sv. Petra u Vatikanu, kojom je otvorio redovnu opću skupštine Sinode o sinodalnosti, pozvao da se s izazovima i problemima današnjice ne suočavamo duhom razdora i sukoba, nego usredotočujući svoj pogled na Boga, da budemo Crkva koja sluša i dijalogizira. Protagonist je Duh Sveti.
Svečano misno slavlje na početku XVI. redovne opće skupštine Biskupske sinode započelo je suvremenom verzijom tradicionalne pjesme „Laudes Regiae“, zazivajući Božju zaštitu i blagoslov na Crkvu, na papu Franju, biskupe i povjereno mu stado, na civilne vođe te na sve žene i muškarce, piše Vatican News.
Papa Franjo je u svojoj propovijedi podsjetio na teški trenutak u Isusovoj zemaljskoj službi, koji je opisan u današnjem evanđelju. U trenutku pustoši, rekao je Papa, Isus ima pogled sposoban vidjeti dalje: On hvali Očevu mudrost i može vidjeti skriveno dobro koje raste, sjeme Riječi koje prihvaćaju jednostavni, svjetlo Božjeg kraljevstva koje se probija i u noći.
Papa je na početku Opće skupštine rekao: Ne trebamo čisto prirodnu viziju, sačinjenu od ljudskih strategija, političkih kalkulacija ili ideoloških bitaka – hoće li Sinoda dopustiti ovo, ono drugo, otvoriti ova vrata, ona druga – od toga nema koristi. Umjesto toga, istaknuo je: Ovdje smo da hodamo zajedno s Isusovim pogledom koji blagoslivlja Oca i prihvaća one koji su umorni i potlačeni. Pođimo stoga od Isusova pogleda, koji je pogled koji blagoslivlja i prihvaća.
Pogled koji blagoslivlja
Unatoč tome što je doživio odbacivanje i vidio takvu tvrdoću srca oko sebe, Krist ne dopušta da ga zarobi razočaranje, ne postaje ogorčen, ne trne hvalbenu molitvu. Njegovo srce, utemeljeno na Očevom prvenstvu, ostaje mirno čak i u oluji, kazao je Papa.
Objasnio je da nas Isus poziva da budemo Crkva koja promišlja Božje djelovanje i razlučuje sadašnjost; Crkva koja se s izazovima i problemima današnjice ne suočava s duhom razdora i svađe, nego, naprotiv, upire pogled u Boga koji je zajedništvo te ga sa strahopoštovanjem i poniznošću blagoslivlja i klanja mu se, priznajući ga svojim jedinim Gospodinom.
To je, nastavio je rimski biskup, duhovna mudrost Crkve koju je s vedrinom sažeo sveti Ivan XXIII. u govoru na otvaranju Drugog vatikanskog koncila 1962. kada je rekao: Potrebno je prije svega da Crkva nikada ne skida pogled sa svete baštine istine primljene od starih, a istodobno treba gledati i na sadašnjost koja je donijela nove situacije i nove načine življenja te otvorila nove putove apostolatu.
Potom citirajući Benedikta XVI., papa Franjo je rekao da je temeljno pitanje s kojim se suočava Sinoda i pitanje koje je se odnosi za nas: Bog je progovorio, on je doista prekinuo veliku šutnju, on se pokazao, ali kako možemo učiniti da ta stvarnost dopre do današnjeg čovjeka, tako da postaje spasenje?
Kristov pogled prihvaćanja
Kroz cijeli život, nastavio je Papa, Isus preuzima taj prihvaćajući pogled prema najslabijima, patnicima, odbačenima.
Taj Isusov prihvaćajući pogled također nas poziva da budemo Crkva koja prihvaća, a ne Crkva zatvorenih vrata. U složenom vremenu kakvo je naše, pojavljuju se novi kulturni i pastoralni izazovi koji zahtijevaju srdačan i ljubazan unutarnji stav, kako bismo se bez straha mogli s njima suočiti, kazao je rimski biskup.
U sinodskom dijalogu, u tom lijepom hodu u Duhu Svetom koji zajedno poduzimamo kao Božji narod, možemo rasti u jedinstvu i prijateljstvu s Gospodinom kako bismo njegovim pogledom gledali na izazove današnjice, kako bismo postali, koristeći lijepi izraz svetog Pavla VI., Crkva koja postaje dijalog, napomenuo je papa Franjo.
Na tragu svetog Franje
Na kraju je Sveti Otac pozvao Božji narod da slijedi stope svetog Franje Asiškog, sveca siromaštva i mira.
Podsjetivši na Isusov poziv svetom Franji: Idi i popravi moju Crkvu, Papa je napomenuo: Sinoda služi da nas podsjeti na ovo: naša Majka Crkva uvijek treba pročišćenje, da se popravlja, jer svi smo mi Narod grešnika kojima je oprošteno – oboje smo: i grešnici i oni kojima je oprošteno – uvijek u potrebi vraćanja izvoru koji je Isus i ponovnog postavljanja sebe na staze Duha kako bismo njegovim evanđeljem dosegnuli do svakoga.
Mjesto milosti i zajedništva
Zaključujući svoju propovijed, papa Franjo je još jednom istaknuo da Sinoda nije politički skup, nego okupljanje u Duhu; ona nije polarizirani parlament, već mjesto milosti i zajedništva.
Duh Sveti, rekao je, često razbija naša očekivanja kako bi stvorio nešto novo što nadilazi naša predviđanja i naše negativnosti. I tako je Papa naglasio: Otvorimo mu se i zazovimo ga: On je protagonist, Duh Sveti. Prepustimo da On bude protagonist Sinode! I koračajmo s Njim, u povjerenju i s radošću.
5 listopada 2023