Papa na audijenciji: Sv. Charles de Foucauld, primjer Evanđelja naviještenog s blagošću
Na općoj audijenciji održanoj na Trgu sv. Petra, papa Franjo nastavio je svoju seriju kateheza o apostolskoj revnosti i razmišljao o radosnom svjedočanstvu koje je u pustinji u Sahari dao sv. Charles de Foucauld, piše Vatican News.
Papa Franjo nastavio je svoju seriju kateheza o različitim primjerima apostolske revnosti na općoj audijenciji u srijedu, 18. listopada održanoj na Trgu sv. Petra usredotočujući se na sv. Charlesa de Foucaulda. On je svjedok revnosti u naviještanju evanđelja i svjedok blagosti, traženja dijaloga i blizine sa svima.
U središtu njegova života je euharistija pred kojom dugo zastaje u molitvi i klanjanju, osjećajući da ga samo tamo prisutni Isus može približiti brojnoj braći nekršćanima.
Rođen u Strasbourgu 1858., sv. Charles je služio kao vojnik u francuskoj vojsci prije nego što je postao pustinjak i katolički svećenik u Alžiru, gdje je ubijen 1916. godine.
Papa je rekao da je svetac Isusa i njegovu najsiromašniju braću i sestre učinio strašću svog života.
Nakon svog obraćenja, sv. Charles je napisao prijatelju nevjerniku da je izgubio srce za Isusa iz Nazareta.
Papa Franjo naglasio je da njegove riječi pokazuju da za prvi korak u evangelizaciji trebamo imati Isusa u središtu srca.
Ako se to ne dogodi, teško da to možemo pokazati našim životima, istaknuo je rimski biskup. Umjesto toga, riskiramo govoriti o sebi, skupini kojoj pripadamo, o moralu ili, još gore, o skupu pravila, ali ne o Isusu, Njegovoj ljubavi, Njegovom milosrđu.
Vidim to u nekim novim pokretima koji se pojavljuju, nastavio je Papa, oni govore o svojoj viziji čovječanstva, govore o svojoj duhovnosti i osjećaju da je to novi put... Ali zašto ne govore o Isusu?, napomenuo je rimski biskup okupljenim vjernicima.
Kličući Evanđelje u tišini
Papa je primijetio da je sv. Charles de Foucauld prešao s privlačenja prema Isusu na nasljedovanje Isusa, te se čak osjećao kao mlađi brat Gospodina.
Išao je toliko daleko da se preselio u najudaljenija mjesta - pustinju Saharu kako bi živio među narodom Taurega - kako bi uzvikivao evanđelje u tišini.
Charles je pustio Isusa da djeluje u tišini, uvjeren da „euharistijski život“ evangelizira, rekao je. Doista, vjerovao je da je Krist prvi evangelizator.
Svetac je pred Svetohraništem provodio i do 12 sati dnevno u molitvi, povjeravajući Isusu da će izvršiti djelo evangelizacije.
Apostolat blagosti
Papa Franjo je dalje rekao da je sv. Charles, nagovijestio Drugi vatikanski koncil ističući evangelizatorsko poslanje laika.
Napisao je da je svaki kršćanin apostol i da svećenici moraju imati blizu sebe laike koji mogu evangelizirati bliskošću ljubavi i milosrđa.
Papa je pozvao kršćane da preuzmu taj poziv na evangelizaciju klečeći i pozdravljajući djelovanje Duha Svetoga, koji uvijek nadahnjuje nove načine uključivanja, susreta, slušanja i dijaloga, uvijek u suradnji i povjerenju, uvijek u zajedništvu s Crkvom i pastirima.
Sv. Charles je, dodao je Sveti Otac, prenosio ljepotu evanđelja kroz apostolat blagosti i u želji da bude sveopći brat svima.
Postupno su te veze stvorile bratstvo, uključivanje, uvažavanje kulture drugoga, rekao je papa Franjo. Dobrota je jednostavna i traži od nas da budemo jednostavni ljudi, koji se ne boje pružiti osmijeh.
Kršćanska radost kao ljubav prema bližnjemu
Na kraju je papa Franjo pozvao sve da žive s kršćanskom radošću, krotkošću, nježnošću, sućuti te blizinom.
Sveti Otac je istaknuo: S osmijehom, svojom jednostavnošću sv. Charles je svjedočio evanđelje. Nikad prozelitizam, nikada: svjedočite! Evangelizacija se nikada ne vrši kroz prozelitizam, nego kroz svjedočenje, kroz privlačnost, zaključio je.
Svjetski misijski dan, 22. listopada
Sljedeće nedjelje, 22. listopada slavit ćemo Svjetski misijski dan koji glasi na temu „Žar u srcu, noge na putu“. Potičem biskupije, župe i sve zajednice da aktivno sudjeluju u tom važnom godišnjem događaju molitvom i konkretnom potporom za potrebe evangelizacijskog poslanja Crkve, rekao je papa Franjo obraćajući se vjernicima talijanskog govornog područja.
Ukrajina
Danas je svetkovina sv. Luke, rekao je u pozdravu na talijanskom jeziku papa Franjo, dodajući da nas njegovo evanđelje podsjeća da je poslanje Crkve moguće samo ako znamo biti sjedinjeni s Bogom kroz molitvu i potpuno spremni staviti se u njegove ruke.
Braćo i sestre, molim vas, dodao je Papa, nastavimo moliti za mir u svijetu, i ne zaboravimo moliti za napaćenu Ukrajinu o kojoj se sada ne govori, ali drama tamo i dalje traje.
19 listopada 2023