Subotica 90.7 MHz       Sombor 95.7 MHz       Novi Sad 90.0 MHz       Niš 102,7 MHz

Održana četvrta Tribina korizmenih petaka o sinodalnosti u ekumenskom kontekstu

Održana četvrta Tribina korizmenih petaka o sinodalnosti u ekumenskom kontekstu

Četvrta u nizu Tribina korizmenih petaka, koje organiziraju Beogradska nadbiskupija i Pastoralni centar Papa Ivan Dobri, održana je u petak 15. ožujka 2024. godine u katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije, u Multimedijalnoj dvorani Pastoralnog centra Papa Ivan Dobri u Beogradu, prenose mrežne stranice Beogradske nadbiskupije.

Tema tribine bila je Sinodalnost u ekumenskom kontekstu: izazov i/ili rješenje, a o njoj je govorio prof. dr. Rade Kisić, sa Pravoslavniog bogoslovskog fakultet Sveučičišta u Beogradu, dok je moderator bio vlč. Andrej Đuriček.

Prije same tribine u katedrali je održana pobožnost križnoga puta i sveta misa.

Na početku tribine sve nazočne pozdravio je župnik i rektor Marijanuma vlč. Mihael Sokol, a poseban pozdrav uputio je predavaču, kao i Gavrilu Grbanu iz Uprave za suradnju s crkvama i vjerskim zajednicama i protođakonu o. Radomiru Rakiću koji su svojom nazočnošću obogatili ovaj skup.

Moderator vlč. Andrej je uvodeći u predavanje istaknuo kako u Crkvi postoji unutarnji dijalog ad intra i onaj prema drugima ad extra te naglasio da on zahtjeva zajedništvo, suradnju, otvorenost…

Predavač prof. Kisić  je na početku predavanja zahvalio za poziv i naglasio da će se u svom predavanju ograničiti na sinodalnosti u Katoličkoj i Pravoslavnoj Crkvi. Svoje predavanje je koncipirao na dva dijela: u prvom dijelu je govorio o tome dokle smo stigli, a u drugom o izazovima sinodalnosti.

Dokle smo stigli?

Predavač je istakao kako je sinodalnost vrlo aktualna tema, a za takvo stanje zasluge se kriju u poticajima pape Franje te naglasio da će se okončati Sinoda u Katoličkoj Crkvi koncem ove godine. „Sinodalnost je Sabornost te je osnova postupanja Pravoslavne Crkve, a sinodalno uređenje je temelj i vuče svoje podrijetlo iz dubine Crkve“ rekao je predavač te dodao kako i Katolička i Pravoslavna Crkva govore o sinodalnosti te da je i u Pravoslavnoj Crkvi 2016. godine na Kritu održan Svepravoslavni sabror. Prof. Kisić je naglasio kako se i u Svetom pismu govori o sinodalnosti i da se u Crkvi odlučuje sinodalno, a to se vidi i na susretu apostola i mnoštva naroda u Jeruzalemu kada se odlučivalo o obrezanju, ali apostoli i prezbiteri su odlučivalo, a ne mnoštvo. Predavač je nadalje govorio o izrazu sinodalnosti ili sabornosti koji se očituje najviše na općim ili vaseljenskim saborima, zatim onim na regionalnim i lokalnim razinama. Prof. Kisić je naglasio da je 2006. godine u Beogradu napravljen proboj teme dijaloga i rad ekumenske komisije. Predavač je govorio i o primatu i sabornosti te zaključio da sabornost ne negira primat nego se oni međusobno prožimaju i ne mogu jedan bez drugoga funkcionirati. „Kako bi se ovo provelo u praksu nastao je dokument u Raveni koji ističe da prvi ništa ne čini bez znanja ostalih i ostali ništa bez znanja prvoga“ rekao je prof. Kisić.

Izazovi

U drugom dijelu predavač je istakao da razlika u primatu na regionalnim i lokalnim razinama nije isto, a na univerzalnoj razini je poiman kao ljudska ustanova. „Prvi samo predsjeda saborima, ali svi su jednaki“ rekao je prof. Kisić i naglasio da na regionalnoj razini patrijarh je prvi i on čak ima neke ovlasti i mogućnosti da riješi neke poteškoće ako dođe do njih što drugi nemaju. Na kraju svog predavanja istakao je kako je vidljivo da je društvo nametnulo i diktira nove načine sinodalnosti, a kako Katolička tako i Pravoslavna Crkva pokušava dati adekvatne odgovore na njih svojim Sinodama i Saborima te dodao da bi trebalo osnažiti regionalne razine Crkvi kako bi mogle adekvatno odgovoriti na svom području djelovanja. Nakon predavanja uslijedila je rasprava.

21 ožujka 2024

Koristimo kolačiće da bismo poboljšali vaše iskustvo. Nastavljajući posetu ove stranice prihvatate našu upotrebu kolačića. Politika privatnosti