Subotica 90.7 MHz       Sombor 95.7 MHz       Novi Sad 90.0 MHz       Niš 102,7 MHz

Njemački biskupi dobili još jedno pismo iz Vatikana

Njemački biskupi dobili još jedno pismo iz Vatikana

Neposredno prije početka proljetnog redovitog zasjedanja Njemačke biskupske konferencije (DBK) u Augsburgu, Vatikan je ponovio svoju zabrinutost zbog reformskih pokreta Katoličke Crkve u Saveznoj Republici Njemačkoj. KNA je u nedjelju 18. veljače citirala navode iz pisma koje je njemačkim biskupima stiglo iz Vatikana, izvijestio je Vatican News.

U pismu njemačkim biskupima, predstavnici Rimske kurije zahtijevaju da se otkaže glasovanje planirano za sljedeći tjedan o temi „Sinodalnog odbora“. U pismu od 16. veljače, koje je primila njemačka katolička novinska agencija KNA, odgovorni kardinali iz Kurije pišu o planiranim razgovorima između predstavnika Vatikana i njemačkih biskupa. Vrijeme sljedeće runde pregovora još nije poznato.

„Ako Statut Sinodalnog odbora bude usvojen prije sastanka, postavlja se pitanje smisla ovog sastanka i općenito procesa dijaloga koji je u tijeku“, navodi KNA vatikansko pismo koje je, kako prenosi agencija, potpisao državni tajnik kardinal Pietro Parolin, prefekt Dikasterija za nauk vjere kardinal Victor Manuel Fernández i prefekt Dikasterija za biskupe kardinal Robert Prevost. Pismo je „predočeno Papi i on ga je odobrio“, navodi se.

Proljetno redovito opće zasjedanje Njemačke biskupske konferencije održat će se od 19. do 22. veljače 2024. u Augsburgu. Sljedeći tjedan bilo je planirano i glasovanje o statutu Sinodalnog odbora. Ta je točka sada skinuta s dnevnog reda zasjedanja u Augsburgu. Glasnogovornik Biskupske konferencije Matthias Kopp potvrdio je to u subotu 17. veljače navečer na upit KNA.

Vatikan je posljednjih godina nekoliko puta izjavio da Katolička Crkva u Njemačkoj nema ovlasti uspostavljati zajedničko upravno tijelo laika i klera. To je ono što predviđa proces reforme Sinodalnog puta koji su Njemačka biskupska konferencija (DBK) i Središnji odbor njemačkih katolika (ZdK) zajedno pokrenuli 2019. godine nakon objave velike studije o zlostavljanjima i njihovim zataškavanjima u Crkvi u Njemačkoj. Papa Franjo također je izrazio zabrinutost zbog načina procesa obnove.

20 veljače 2024

Koristimo kolačiće da bismo poboljšali vaše iskustvo. Nastavljajući posetu ove stranice prihvatate našu upotrebu kolačića. Politika privatnosti