Subotica 90.7 MHz       Sombor 95.7 MHz       Novi Sad 90.0 MHz       Niš 102,7 MHz

Crkva u Latinskoj Americi poziva na molitvu za mir u Haitiju

Crkva u Latinskoj Americi poziva na molitvu za mir u Haitiju

Uslijed nasilja i političke nestabilnosti u Haitiju, Vijeća biskupskih konferencija zemalja Latinske Amerike i Kariba (CELAM), Latinoamerička redovnička konferencija (CLAR) i Caritas Latinske Amerike pozvali su na "kontinentalni dan molitve" za Haiti u petak 22. ožujka.

Vijest o tome objavio je u utorak 19. ožujka Kathpress, pozivajući se na Vatican News i novinsku agenciju Adn Celam. Papa Franjo pozvao je tijekom Angelusa u nedjelju također na molitvu za mir na Haitiju.

Kriza na Haitiju eskalirala je proteklih tjedana. Moćne bande spriječile su povratak privremenog haitskog predsjednika Ariela Henryja s puta u inozemstvo, na što je on podnio ostavku. Haiti u ovom trenutku nema funkcionalnu vladu.

Rješenje sukoba na Haitiju “nije izravno u našim rukama”, poručili su predstavnici Crkve u Latinskoj Americi, ali su naglasili “snagu i moć molitve, koja nas uzajamno zbližava i izražava našu solidarnost s haićanskim narodom”. Osim toga, potrebna je hrabrnost i odlučnost “muškaraca i žena s nacionalnom i međunarodnom mogućnošću odlučivanja” kako bi se riješila kriza, napomenuli su.

Na Haitiju je na snazi izvanredno stanje, koje sigurnosne snage međutim ne mogu kontrolirati. Posljednji demokratski izbori u toj državi održani su 2016., a izbori najavljeni za 2023. višestruko su odgađani.

Već krajem siječnja bio je proglašen međunarodni dan molitve za Haiti, tada se molilo za oslobađanje otetih redovnica. One su u međuvremenu oslobođene, ali su drugi redovnici i redovnice postali žrtvom novih otmica i sada se nalaze u rukama kriminalaca. Na to je u nedjelju 17. ožujka podsjetio i papa Franjo.

CELAM, CLAR i Caritas pozvali su katolike u Latinskoj Americi i Karibima da “ne ostanu ravnodušni” na patnje cijeloga naroda na Haitiju. 22. ožujka odabran je jer toga dana slave “Petak žalosne Majke”.

Osim toga, pozvali su i na post u petak u tu svrhu. Predlažu “gestu, trenutak ili konkretnu zajedničku akciju” kako bi se “pridružilo vrisku haićanskog naroda, da bi se taj glas čuo na zemlji i na nebu, u pouzdanju u Božje milosrđe i suosjećanje za Njegovu djecu”.

Prema navodima Ujedinjenih naroda, oko 362 tisuća Haićana protjerano je unutar zemlje, a više od polovice toga broja čine djeca. Gotovo polovica od oko 11 milijuna stanovnika Haitija pati od akutne gladi. U nedostatku učinkovite vlasti, predsjedničko vijeće sastavljeno od predstavnika različitih stranaka i društvenih skupina trebalo bi uskoro preuzeti kontrolu nad državnim institucijama. U međuvremenu, UN je objavio da su bande preuzele nadzor nad više od 80 posto područje glavnog grada Port au Princea.

21 ožujka 2024

Koristimo kolačiće da bismo poboljšali vaše iskustvo. Nastavljajući posetu ove stranice prihvatate našu upotrebu kolačića. Politika privatnosti