Cjelokupno obrazovanje na osam manjinskih jezika
Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov i državna tajnica Ministarstva prosvjete Aniko Jeras povodom početka nove školske godine posjetili su dvije osnovne škole u Subotici – OŠ Majšanski put i OŠ Ivan Milutinović – u kojima se nastava, osim na srpskom, izvodi i na jezicima nacionalnih manjina (mađarski i hrvatski te bunjevački kao izborni predmet), piše NIU "Hrvatska riječ".
»Tu smo da pokažemo snažnu opredjeljenost Vlade Republike Srbije da joj je stalo do obrazovanja svakog pripadnika zajednice na svojem jeziku, da osigura sve pretpostavke da se to obrazovanje ostvaruje na najbolji mogući način i da kroz suradnju s nacionalnim vijećima nacionalnih manjina, koje su uključene u ovo područje, učinimo sve da kvaliteta obrazovanja na manjinskim jezicima bude jednaka s kvalitetom obrazovanja na srpskom jeziku«, kazao je ministar Žigmanov.
Pravo na obrazovanje na svom materinskom jeziku u Srbiji garantirano je Ustavom Srbije, setom zakona i pratećim politikama koje se provode. Republika Srbija osigurala je, osim na srpskom jeziku, i cjelokupno obrazovanje na materinskom jeziku – od vrtića do završno sa srednjom školom – na osam jezika nacionalnih zajednica: albanskom, bosanskom, bugarskom, mađarskom, rusinskom, rumunjskom, slovačkom i hrvatskom jeziku. U okviru izbornog predmeta na osam jezika nacionalnih manjina predaje se bunjevački, vlaški, makedonski, njemački, romski, slovenački, ukrajinski i češki jezik. Trenutačno je to ukupno 38350 učenika, a najbrojniji su đaci koji se školuju na mađarskom jeziku.
»Prošle godine je na mađarskom jeziku obrazovanje pohađalo 14500 učenika, od njih 10240 u osnovnih školama, a 4260 u srednjim školama. Izborni predmet, Izučavanje materinjeg jezika s elementima nacionalne kulture učilo je 2760 učenika«, izjavila je državna tajnica Aniko Jeras.
4 rujna 2024