Subotica 90.7 MHz       Sombor 95.7 MHz       Novi Sad 90.0 MHz       Niš 102,7 MHz

NAJAVA: Duhovno hodočašće: Tvoj narod na putu - Nazaret

NAJAVA: Duhovno hodočašće: Tvoj narod na putu - Nazaret

Pridružite nam se na blagdan Blagovijesti, u utorak 25. ožujka u 16:00h u duhovnom hodočašću "Tvoj narod na putu". U molitvenom zajedništvu s Radio Marijom Srbije prenosimo molitvu radosnih otajstava krunice iz Nazareta. U nazaretskoj Bazilici Naviještenja, pred špiljom u kojoj je Gabrijel donio Radosnu vijest Mariji, molitvu krunice predmolit će mons. Youssef Matta, nabiskup Melkitske grkokatoličke Crkve.

"U mladoj ženi iz Nazareta, Djevici Mariji, vidimo živu ikonu nade. Ona je u svojoj utrobi nosila nadu čovječanstva. Postala je uzor svim vjernicima, kako živjeti u nadi u našem svakodnevnom životu... Djevica Marija, koja je ikona nade, ikona prave vjere, danas nas poziva da svoj život gradimo na temelju vjere u Boga i nepokolebljivog povjerenja u Njegovo obećanje spasenja. „Ako Gospodin kuću ne gradi, uzalud se muče graditelji." Po Mariji stavimo svoju vjeru u Krista, naročito i ovo vrijeme neizvjesnosti koje je zahvatilo našu lokalnu kršćansku zajednicu."

 — nadbiskup Matta

Bazilika Navještenja

Prema nekim procjenama, temelji Bazilike Navještenja potječu iz vremena cara Konstantina Velikog. Legenda kaže da je Konstantinova majka, sveta Helena, odigrala ključnu ulogu u osnivanju crkvi koje su obilježavale važne događaje u životu Isusa Krista. Bazilika Navještenja podignuta je otprilike u isto vrijeme kao i Crkva Rođenja u Betlehemu te Crkva Svetog Groba u Jeruzalemu – mjesto Isusova raspeća i ukopa). Prema povijesnim izvorima, neka verzija ove bazilike još je bila sačuvana oko 570. godine.

Međutim, postoji i druga interpretacija prema kojoj je Bazilika bila mjesto Svete kuće koju su, prema legendi, anđeli prenijeli preko mora do Loreta u Italiji, u vrijeme muslimanske vladavine.

Prema predaji, nazaretska kućica čudesno je prenesena iz Nazareta kako bi bila zaštićena od obeščašćivanja te je prenesena naTrsat, poznat kao Hrvatski Nazaret, najstarije i najpoznatije marijansko svetište u zapadnoj Hrvatskoj, smješteno na brežuljku gdje se 1291. pojavila Sveta kuća, koju su čudesno prenijeli anđeli, zatim nestala 1294. godine i ponovno pronađena, u blizini Ancone (sada u svetištu Loreto).

Bazilika Navještenja u Nazaretu pretrpjela je razne promjene kroz povijest. Tijekom križarskih ratova, druga crkva je izgrađena nad ruševinama bizantske crkve nakon što su Tankredi osvojili Nazareta 1102. godine. Međutim, križarska crkva nikada nije bila potpuno dovršena. Tijekom arheoloških iskopavanja 1909. godine, pronađeno je pet romaničkih kapitela koje su izradili umjetnici iz sjeverne Francuske, koji nisu bili ugrađeni u crkvu do 1187. godine, kada je vijest o Saladinovoj pobjedi u Bitci kod Hatina stigla u grad. Saladin je franjevcima dao dozvolu da ostanu u Nazaretu kako bi nadgledali službe u crkvi. Međutim, 1260. godine, crkvu je uništio egipatski sultan Baibars sa svojom mamelučkom vojskom tijekom njihovog napada na Nazaret.

Tijekom srednjovjekovnog razdoblja, franjevci su se izmjenjivali u Nazaretu, ovisno o političkim prilikama. Unatoč izazovima, lokalne kršćanske obitelji uz potporu franjevaca brinule su se o svetom mjestu čak i tijekom najtežih razdoblja.

U 17. i 18. stoljeću izgrađene su nove crkve. Emir Fakhr ad-Din 1620. godine dao je franjevcima dozvolu da se vrate u Nazaret i izgrade malu strukturu koja okružuje svetu pećinu koja se štuje kao Marijina kuća. Godine 1730., Dahir al-Umar dopustio je izgradnju nove crkve koja je postala središnje okupljalište za latinsku zajednicu Nazareta.

Međutim, najznačajnija promjena dogodila se u 20. stoljeću. Stara crkva potpuno je srušena 1954. godine kako bi se omogućila izgradnja nove bazilike koja je službeno završena 1969. godine.

To je najveća kršćanska crkva - svetište na Bliskom istoku pod nadzorom Kongregacije za istočne Crkve. Posjetitelji i hodočasnici iz cijelog svijeta dolaze da posjete ovo sveto mjesto, a posebno je istaknuta bila posjeta pape Ivana Pavla II. tijekom Velikog Jubileja 2000. godine, kada je slavio misu u Bazilici Navještenja 25. ožujka 2000. godine.

Prijenos možete pratiti i putem YouTube kanala

25 ožujka 2025

Koristimo kolačiće da bismo poboljšali vaše iskustvo. Nastavljajući posetu ove stranice prihvatate našu upotrebu kolačića. Politika privatnosti