Subotica 90.7 MHz     Sombor 95.7 MHz     Novi Sad 90.0 MHz     Niš 102.7 MHz     Vrdnik 88,4 MHz

Vijesti

Uskrsna poruka mons. Đure Gašparovića, srijemskog biskupa

Uskrsna poruka mons. Đure Gašparovića, srijemskog biskupa

Braćo i sestre u Kristu Uskrslome, «Radujte se kršćani u Isusu sabrani, Isus raspet pokopan, smrt savlada ovaj dan. Aleluja!» Ovim riječima poznate uskrsne popijevke, koja se u našem narodu pjeva još od davnih vremena, pozivam vas da i ove godine spasenja 2019. sebi posvijestimo najsudbonosniji događaj ljudske povijesti: Utjelovljeni Sin Božji, doista je umro i doista je uskrsnuo i to uskrsnuo na život vječni. To je učinio radi nas ljudi i radi našeg spasenja. Poslušan volji nebeskog Oca, sišao je s nebesa, postao čovjekom i «prošao zemljom čineći dobro» (Dj, 10,38). Raspet također za nas, mučen i pokopan. A Bog Otac ga uskrisi treći dan i dade mu da se očituje, ne svemu narodu, nego nama svjedocima, ističe apostol Petar (usp. Dj 11,40.41). Život Isusa Krista pobijedio je smrt, jer je to bio pravi, istinski Život. Tako pobjeđuje uvijek ono pravo, istinito dobro, jer ono dolazi od Boga. Laž, neistina i zlo dolazi od Zloga, od Sotone. Bog uvijek u konačnici trijumfira nad Sotonom, jer Sotona može činiti samo ono i onoliko koliko mu Bog dopusti. Zaslugom Isusa Krista i mi ljudi smo se Bogu približili. Krist je srušio bedem koji je, uslijed neposluha naših praroditelja, postojao između Boga i nas ljudi i učinio nas zauvijek bliskima Bogu, Božjim prijateljima. Kao definitivni pobjednik, Krist nije nikakvo «zlopamtilo» da bi nam predbacivao što smo svojim grijesima prouzročili svu patnju i njegova utjelovljenja i njegove mučeničke smrti. On, sada u slavi Očevoj, stoji kao cilj pred nama koji hodimo ovom suznom dolinom, prema svršetku našeg putovanja. Potiče nas da mu se svaki dan sve bliže primičemo. Uskrsli Krist poput magneta nas privlači sve jače i snažnije k sebi. Što više ga budemo upoznali, to ćemo mu biti bliže. Smisao i cilj našeg zemaljskog života je vječno zajedništvo s uskrslim Kristom, s našim božanskim Spasiteljem i njegovim i našim nebeskim Ocem. To je i temelj i sadržaj naše nade. Mi kršćani, koji vjerujemo u uskrsnuće Kristovo, ispunjeni smo Božjom istinom o njemu i nama. Pozvani smo i zaduženi u svijetu očuvati nadu svojim vjerodostojnim kršćanskim životom. Pozvani smo ovom svijetu davati prepoznatljive znakove i vjerodostojne dokaze naše utemeljene nade u konačnu pobjedu Božje istine, pravde, milosrđa, dobrote i ljubavi. Tko to čini, on uistinu poštuje i voli drugoga, jer mu dariva ono što on najviše treba – nadu u istinsku vječnu sreću. Uskrsli Krist je uistinu prava i jedina nada za svakog čovjeka i ovog današnjeg vremena, nada za naše župe i biskupije, za naše društvo, za našu zemlju i cijeli svijet. Kao članovi njegove Crkve pozvani smo služiti evanđelju nade svojom solidarnošću s našim suvremenicima, s našim susjedima, s našim bližnjima.

Svetkovina Uskrsa treba biti poticaj svim ljudima da odbace zlo i istinski se okrenu dobrome. Odvažimo se svi hrabro poraditi na tome da pobijedimo međuljudsku mržnju i zajednički se oduprimo svakoj vrsti zla. Natječimo se u plemenitosti i marljivosti. Zauzimajmo se za pošteni rad i napredak u svemu. Sve koji istinski vjeruju u Boga, Uskrsloga Krista, pozivam da nikada ne posustaju u činjenju dobra. Kristovo uskrsnuće šalje jasnu poruku da čovjek, kako bi bio slika Božja, mora biti otvoren svim svojim bićem za dobro drugoga, čovjeka pokraj sebe.
Potičem Vas sve, draga braćo i sestre u Uskrslom Kristu, da se ne samo danas nego i tijekom svog života rado i često obraćamo Kristu, našoj proslavljenoj božanskoj glavi, riječima drage nam uskrsne pjesme: «Znamo da si do istine uskrsnuo, Božji Sine, Pobjedniče, Kralju divan budi nama milostivan!»

Svima vama, braćo svećenici i redovnici, sestre redovnice, vama vjernicima, članovima naših mjesnih Crkava i sveopće Crkve i svim ljudima dobre volje, od srca želim mir i radost uskrslog Krista! Sretan vam i blagoslovljen Uskrs!

20 travnja 2019

Nema komentara

Odgovori